Gyógynövények házilagos feldolgozása és tartósítása - aktuális tippek
Aktuális téma ebben az időszakban a gyógy- és fűszernövények tartósítása. Különös gondosságot szükséges fordítanunk a gyűjtésre, feldolgozásra, szárításra, kivonatolásra, tárolásra, hogy minél tovább és minél hatékonyabban megőrizzük a rendelkezésünkre álló növények értékeit.
Teljesség nélkül az alábbiakban néhány ízelítő tipp olvasható a jelenleg is virágzó növények felhasználásához. A tartósítási, kivonatolási lehetőség skálája rendkívül széles, a legismertebbek a következők: szárítmány – teának illetve további, későbbi kivonatoláshoz, akár fürdőhöz, pakoláshoz, olajos, ecetes, alkoholos kivonatok, főzetek, szirupok.
A képen egy kis sárga és lila virágokból álló válogatás látható a kertemben néhány méter távolságban megtalálható növényekből. Balról jobbra vezető sorrendben haladva a következő növények és az éppen most általam történő felhasználást írom le: mályvacserje- szárítmány teakeverékbe, körömvirág –olajos kivonat, erdei mályva-szárítmány teakeverékbe, vérehulló fecskefű –olajos kivonat, vasfű-szárítmány teakeverékbe, apróbojtorján-szárítmány teának, szurokfű-szárítmány teakeverékbe és fűszerkeverékbe, orbáncfű-friss növény olajos kivonatba, levendula-szárítmány teakeverékbe és természetesen az elmaradhatatlan szörp is készül. Kakukkfű, szöszös ökörfarkkóró, borsikafű, muskotályzsálya szintén csodás virágzásban vannak a kertben, ezek teának, fűszernek kerülnek megszárításra, a bíborkasvirág pedig tinktúraként kerül majd felhasználásra.
A tartósítási módokról és a felhasználásról, valamint a kockázatokról hiteles forrásból tájékozódjunk, a gyűjtés esetén legyünk körültekintőek és szükség esetén forduljunk szakemberhez további segítségért.
Szép és virágos napokat kívánok mindenkinek!
Judit