Kezünk ügyességével
Megtartottuk első programunkat Kisberényben, Kezünk ügyességével címmel, ahol a vendégeinknek adtunk egy kis betekintést abból, hogy mit szeretnénk megmutatni magunkból, a hétköznapjainkból, az itteni életünk során begyűjtött tapasztalatainkból. Ezzel együtt mi is belekóstolhattunk a programszervezésbe, a vendégeinkkel való közös munkába, alkotásba.
Nem tagadjuk, voltak kezdeti nehézségek, nem várt változások a szervezés során, hiszen még csak most kezdtük ezt a fajta munkát, de sokat tanultunk belőle, hogy sokkal gördülékenyebben tudjuk megszervezni, kommunikálni a következő programjainkat.
Május 18-án, szombat reggel Áginak köszönhetően egy bőséges és ízletes reggelivel vártuk a hozzánk érkezőket, akik többféle, saját készítésű péksüteményből, lekvárból és kencéből választhattak kedvükre. Ezután Orsi vezetésével ismerkedtünk azzal, hogy hogyan lehet és érdemes otthon kovászos kenyeret készíteni, mik azok a fontos dolgok, amik elengedhetetlenek a sikerhez és mik azok, amik rugalmasan kezelhetőek. A kovászos kenyérről sok olyan elképzelés, hit kering, ami miatt a sütésben kevésbé tapasztaltak nem szívesen állnak neki, mert bonyolultnak tűnik, sok vele a macera, sok időt vesz igénybe, sok olyan pont van, ahol elromolhat az egész folyamat és nem lesz jó a kenyér. Orsi ezeket az elképzeléseket is figyelembe vette, amikor a saját bejáratott módszereit osztotta meg a közönséggel, hogy mely folyamatokon lehet változtatni, hogy ne a kenyérkészítés határozza meg a napunkat, hanem kényelmesebben beilleszthető legyen a mindennapi feladataink közé. A végeredmény pedig önmagáért beszél, a saját készítésű friss kenyér illata és íze, utolérhetetlen.
A kenyérkészítés folyamataiban adódó szünetekben sem volt üresjárat, ezalatt Judit adta át hatalmas fitoterápiás tudásának egy kicsi, de nagyon hasznos részét, teljesen kezdők számára is érthető, befogadható módon. Három olyan natúrkozmetikai terméket készítettünk el, amit otthoni körülmények közt is meg lehet csinálni minimális odafigyeléssel és kézügyességgel. Sokat tanulhattunk az alapanyagokról, hatóanyagokról, arról, hogy az e téma iránt érdeklődők hogyan és merre induljanak el. Ez is egy olyan terület, ami bár elsőre misztikusnak tűnhet, az alapjai mindig részei voltak a hétköznapi életnek, felmenőink maguk készítették el különböző tisztálkodó, szépészeti és gyógyhatású készítményeiket, majdnem minden családban maradtak fent ilyen receptek. Judit célja az, hogy felhívja a figyelmet a természetes hatóanyagok fontosságára, kíméletességére emberre és környezetre egyaránt, hogyan álljunk ehhez a témához felelősségteljesen, egyben az egészségmegőrzéshez és visszaállításhoz nyújtott egy olyan alapozást, amin keresztül bárki bátran elindulhat.
Napközben beiktattunk egy kis pihenőt és egy kiadós ebédet, hogy a sok információt fel tudjuk dolgozni, majd folytatódott tovább a közös munka a varrással, szintén Orsi vezetésével, de itt már mind a négyen közreműködtünk, segítettünk, ahol szükség volt rá. Eredetileg kidobásra szánt, de jó minőségű anyagokat hasznosítottunk újra, régi függönyből készítettünk mosó-, bevásárló zsákokat és bútorszövetből nagy méretű bevásárlószatyrokat. Az elején volt egy kis kétkedés, hiszen voltak, akik nem varrtak még géppel, de a lelkesedés hamar hatalmába kerítette a résztvevőket és estére mindenkinek lett saját szatyra és zsákja. Bár sokan úgy indultak, hogy -én csak megcsinálom az alap szabásmintát, jó lesz az- a végére mégis mindenki feldobta valami egyedivel a saját munkáját, igazán jó darabok születtek.
A végeredménnyel összességben meg vagyunk elégedve, az eddigi visszajelzések alapján a vendégeink is jól érezték magukat, elégedetten távoztak a saját kezűleg készített termékeikkel, az itt kipróbált receptekkel, szárazkovásszal az otthoni sütéshez és remélhetőleg hasznos információkkal és emlékezetes élményekkel. Köszönjük, hogy velünk tartottatok!